Det är jag som är ”Anki” Samuelson, sedan höstterminstarten jobbar jag på Naverlönnskolan i Svedala. Jag är legitimerad mellanstadielärare och undervisar förnärvarande i svenska, engelska och SO i åk 5. Jag är klassföreståndare i en av de tre klasserna. Eftersom jag även är dramapedagog använder jag drama som pedagogisk metod regelbundet i undervisningen och upplever att detta skapar lust att lära! Har tidigare jobbat på flera olika skolor med musik och kulturprofilerade klasser.
Jag har en holistisk syn på inlärning, jobbar gärna tematiskt, ämnesövergripande med utgångspunkt i autentiska händelser. Värdegrundsarbetet med eleverna bidrar till ett tillåtande klassrumsklimat där eleverna får utlopp för sin kreativitet, vågar anta utmaningar i undervisningen och naturligt befinna sig i utvecklingszonen. I mitt klassrum blandas estetiska lärprocesser med digital teknik, vi arbetar aktivt med att integrera våra Chromebooks i det dagliga arbetet.
Efter många år i yrket är jag fortfarande nyfiken och vill fortsätta utvecklas. De senaste åren har jag deltagit i/lett kollegialt lärande gällande BFL, mattelyftet, läslyftet. Detta tycker jag är god kompetensutveckling. Här samspelar forskning och beprövad erfarenhet och det finns tid för goda pedagogiska samtal som ger nya infallsvinklar och inspirerar till fortsatt utveckling av undervisningen.